Jeden z najważniejszych w Polsce kompleksów muzealno-edukacyjnych rośnie szybko w podwarszawskim Sulejówku. Powstające tu Muzeum Józefa Piłsudskiego będzie kontynuatorem Muzeum, które działało do 1939 roku w Belwederze. Sulejówek to miejsce otoczone szczególna aurą, bo odegrało symboliczną rolę w historii Polski. Tu Marszałek spędził trzy lata, kiedy wycofał się z polityki i mógł wreszcie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Po tym jak w maju 1923 r. złożył dymisję ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego i wycofał się z życia publicznego, dworek Milusin na trzy lata stał się jego domem oraz miejscem pracy i spotkań. Tam powstało wiele jego książek w tym „Moje pierwsze boje” i „Rok 1920”. Kompleks w Sulejówku obejmować będzie część [...]
Jeden z najważniejszych w Polsce kompleksów muzealno-edukacyjnych rośnie szybko w podwarszawskim Sulejówku. Powstające tu Muzeum Józefa Piłsudskiego będzie kontynuatorem Muzeum, które działało do 1939 roku w Belwederze. Sulejówek to miejsce otoczone szczególna aurą, bo odegrało symboliczną rolę w historii Polski. Tu Marszałek spędził trzy lata, kiedy wycofał się z polityki i mógł wreszcie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Po tym jak w maju 1923 r. złożył dymisję ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego i wycofał się z życia publicznego, dworek Milusin na trzy lata stał się jego domem oraz miejscem pracy i spotkań. Tam powstało wiele jego książek w tym „Moje pierwsze boje” i „Rok 1920”. Kompleks w Sulejówku obejmować będzie część historyczną oraz nowoczesną. W jego skład wchodzić będą obiekty zabytkowe, w tym dworek Milusin, zaprojektowany przez Kazimierza Skórewicza i zakupiony ze składek żołnierzy polskich. Zanim rodzina Piłsudskich wprowadziła się do dworku, mieszkała w domu popularnie zwanym Drewniakiem, który został zakupiony przez Aleksandrę Piłsudską w 1921 roku. W Willi Bzów z kolei znajdowała się za czasów Marszałka wartownia. Całość kompleksu z parkiem obejmie około 4 ha. Sam nowoczesny gmach ekspozycyjny składać się będzie z trzech budynków o powierzchni blisko 11 tysięcy metrów kwadratowych, z czego 6 tysięcy metrów to powierzchnia użytkowa. Cztery kondygnacje, czyli większość tego budynku, znajdować będzie się pod ziemią. Wystawa składać się będzie z sześciu bloków tematycznych dotyczących Marszałka, ukazanego na szerokim tle historyczno-społecznym. Podzielona będzie na pięć galerii chronologicznych, zatytułowanych: Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik i Marszałek, oraz galerii – Symbol – ukazującej dziedzictwo Marszałka oraz mity i legendy, które narosły wokół jego postaci i czynów.
Przy budowie Muzeum w Sulejówku pracuje obecnie około dwustu osób. Pierwsi zwiedzający będą mogli tutaj wgłębić się w życie i działalność Marszałka w maju 2019 roku. Kompleks będzie mógł przyjąć ponad 100 tysięcy zwiedzających rocznie. Muzeum stanie się zapewne obowiązkowym punktem wizyt wycieczek szkolnych i turystów z całego świata, których przyciągnie barwna postać ojca naszej niepodległości.
Czytaj dalej
Zwiń tekst