1914
1918
2019

1925

1925
KRYZYSY RZĄDOWE WZMACNIAJĄ WOJSKO I PIŁSUDSKIEGO

Marszałek Józef Piłsudski, który przed dwoma laty wycofał się z czynnej polityki i mieszkał w dworku w Sulejówku, zajmował się w tym czasie głównie pisaniem książek. Pogarszająca się sytuacja polityczna kraju, kolejne upadające rządy, lęk przed powrotem do władzy skompromitowanego rządu „Chjeno-Piasta” sprawiły jednak, że pod koniec 1925 Piłsudski zdecydował się wrócić do czynnej polityki.  Wielu oficerów z gen. Gustawem Orlicz-Dreszerem otwarcie deklarowało bezwarunkowe poparcie dla przyszłych jego działań.  Kolejny kryzys gabinetowy zakończył się w listopadzie, utworzeniem koalicyjnego rządu Aleksandra Skrzyńskiego, w skład którego weszli też członkowie lewicy, m.in.  Jędrzej Moraczewski.  Piłsudski był jednak coraz bardziej [...]

Marszałek Józef Piłsudski, który przed dwoma laty wycofał się z czynnej polityki i mieszkał w dworku w Sulejówku, zajmował się w tym czasie głównie pisaniem książek. Pogarszająca się sytuacja polityczna kraju, kolejne upadające rządy, lęk przed powrotem do władzy skompromitowanego rządu „Chjeno-Piasta” sprawiły jednak, że pod koniec 1925 Piłsudski zdecydował się wrócić do czynnej polityki.  Wielu oficerów z gen. Gustawem Orlicz-Dreszerem otwarcie deklarowało bezwarunkowe poparcie dla przyszłych jego działań.  Kolejny kryzys gabinetowy zakończył się w listopadzie, utworzeniem koalicyjnego rządu Aleksandra Skrzyńskiego, w skład którego weszli też członkowie lewicy, m.in.  Jędrzej Moraczewski.  Piłsudski był jednak coraz bardziej krytyczny wobec kolejnych rządów i coraz bardziej zdecydowany wykorzystać poparcie wojska do ustabilizowania władzy.

Na zdjęciu Józef Piłsudski w 1925 roku karmiący swoją Kasztankę w towarzystwie córek Wandy i Jadwigi oraz adiutantów por. Michała Galińskiego (1. z lewej) i por. Jerzego Jabłonowskiego (2. z lewej). Fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego).     

zobacz więcej zwiń tekst
Wydarzyło się w tym roku
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.