Biogram Postaci z tego okresu
 Witold Śmiech      Witold Śmiech, wizerunek na podstawie fotografii (TŚ).
Biogram został opublikowany w LI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2016-2017.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Śmiech Witold (1917—1991), językoznawca, polonista, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

Ur. 4 III we wsi Jutrzkowice (pow. łaski) w rodzinie chłopskiej, był synem Wacława i Antoniny z domu Tabak.

Początkowo uczył się Ś. w szkole powszechnej w Jutrzkowicach, a po przeniesieniu się rodziny do Łodzi w r. 1928 kontynuował naukę w szkole na Chojnach; w l. 1932—6 uczył się w łódzkim Seminarium Nauczycielskim im. Ewarysta Estkowskiego. Pracując zawodowo jako urzędnik w «Pomocy Zimowej», rozpoczął w r. 1938 studia polonistyczne w Wolnej Wszechnicy Polskiej, przerwane z powodu wybuchu drugiej wojny światowej. W sierpniu 1940 został wywieziony na roboty do kopalni węgla kamiennego w górach Harzu; zwolniony w r.n. z przyczyn zdrowotnych, wrócił do Łodzi i do zakończenia wojny pracował jako księgowy w fabryce włókienniczej «Mezger».

W r. 1945 wznowił Ś. przerwane studia polonistyczne na utworzonym t.r. Uniw. Łódz. Już w trakcie studiów został zatrudniony w r. 1946 przez Zdzisława Stiebera jako młodszy asystent przy Katedrze Języka Polskiego. W r. 1948 uzyskał stopień magistra filozofii w zakresie filologii polskiej na podstawie napisanej pod kierunkiem Stiebera rozprawy Rozwój historyczny pierwotnych polskich grup spółgłoskowych *sŕ, *zŕ, *žŕ i geograficzny układ ich kontynuantów („Jęz. Pol.” R. 30: 1950). W r. 1949 awansował na starszego asystenta, a w r. 1953 na adiunkta. Dn. 3 VI 1955 otrzymał stopień kandydata nauk filologicznych na podstawie rozprawy Rozwój historyczny polskich grup spółgłoskowych *sŕ, *zŕ, *žŕ (Ł. 1953), uznanej przez Kazimierza Nitscha, Stanisława Urbańczyka i Witolda Taszyckiego za ważny głos w dyskusji o powstaniu polskiego języka literackiego. Ś. brał udział w pracach Komisji Językowej Łódzkiego Tow. Naukowego; od r. 1955 był współredaktorem „Rozpraw Komisji Językowej” tego Towarzystwa. W r. 1957 został docentem. Prowadząc badania z zakresu toponomastyki, publikował rozprawy dotyczące nazw miejscowych z Sieradzkiego i wpływu na nie gwar Mazowsza: Historia nazw miejscowych z przyrostkiem *-ov na terenie dawnego powiatu sieradzkiego („Rozpr. Kom. Jęz.” T. 4: 1956) oraz Uwagi o rozwoju nazw miejscowych na terenie dawnego powiatu sieradzkiego (tamże T. 6: 1959). Do fonetyki i fonologii wrócił w artykułach: O polskich przysłówkach odprzymiotnikowych na -o, -e (tamże T. 5: 1957), O fonetyce międzywyrazowej w języku polskim (na materiale ogólnosłowiańskim) („Jęz. Pol.” R. 41: 1961), O przyczynach wymowy dźwięcznego v po spółgłoskach bezdźwięcznych w języku polskim i Stopień wyższy przysłówków polskich z sufiksem *-ъko, *-oko (oba „Rozpr. Kom. Jęz.” T. 8: 1962). W l. 1959—72 pełnił kolejno funkcje prodziekana i dziekana Wydz. Filologicznego Uniw. Łódz. W artykule O rozwoju fonetycznym prepozycji s, z oraz bez, przez, rozi wzw języku polskim (tamże T. 14: 1968) omawiał ewolucję języka, wychodząc od jego stanu najdawniejszego i dochodząc przez fakty gwarowe do polszczyzny współczesnej.

Głównym kierunkiem badawczym Ś-a stała się morfologia, semantyka i składnia czasownika. Pierwszą rozprawę na ten temat opublikował w r. 1965 pt. O budowie czasowników typu odtańczyć odpłacić tańcem („Rozpr. Kom. Jęz.” T. 11). W monografii Rozwój form czasu teraźniejszego czasownika w języku polskim (Ł. 1967) wyjaśnił kształtowanie się tych form oraz ich wzajemne oddziaływanie od czasów prasłowiańskich do współczesnych, zarówno w języku literackim, jak i w gwarach. Na VI Międzynarodowym Kongresie Slawistów w Pradze wygłosił referat Kształtowanie się funkcji semantycznych czasownikowego przedrostka od(e)w języku polskim („Z Pol. Studiów Slawistycznych” 1968, S. III, Językoznawstwo). Dn. 14 III 1969 otrzymał tytuł profesora nadzwycz. Jako jeden z nielicznych językoznawców polskich zajmował się zagadnieniem aspektu czasownika, m.in. w pracy O tzw. parach aspektowych w języku polskim („W służbie nauce i szkole. Księga pamiątkowa poświęcona profesorowi doktorowi Zenonowi Klemensiewiczowi”, W. 1970). Tym zagadnieniem zajął się również w książce Funkcje aspektów czasownikowych we współczesnym języku ogólnopolskim (Ł. 1971). Wyniki badań szczegółowych dotyczących czasownika przedstawiał w artykułach: Czas przeszły złożony w języku polskim („Rozpr. Kom. Jęz.” T. 17: 1971, z J. Górecką) oraz O pochodzeniu czasowników typu bierać, pisywać w języku polskim („Jęz. Pol.” R. 53: 1973).

Ś. był od r. 1972 na Uniw. Łódz. prorektorem ds. dydaktyczno-wychowawczych, a od r.n. kierował także Inst. Filologii Polskiej i Katedrą Współczesnego Języka Polskiego. Dn. 14 XI 1974 został mianowany profesorem zwycz. Kontynuując badania nad czasownikiem, publikował artykuły w „Rozprawach Komisji Językowej”: Uwagi o fleksji czasowników koniugacji III na -ać w języku polskim (T. 20: 1974), O czasownikach polskich pochodnych od wyrażeń przyimkowych (T. 21: 1975), Przyczyny przechodniości bądź nieprzechodniości czasowników odmiennych bezprzedrostkowych w języku polskim (T. 22: 1976), Intensiva z prefiksem naw języku polskim (T. 23: 1977), O krotności bezprefiksalnych czasowników ruchu zależnej od okoliczników kierunku i miejsca (T. 25: 1979), Użycie wskaźników zespolenia kto, co w języku polskim (T. 28: 1982), a także w „Beiträge zur Slavistik”, m.in. Druga regulacja stosunków iloczasowych w parach aspektowych w języku polskim (Bd. 5: 1982).

W r. 1981 przestał Ś. pełnić funkcję dyrektora Inst. Filologii Polskiej; od t.r. współredagował rocznik „Folia Linguistica”, powstały przy „Acta Universitatis Lodziensis”. Kierował zespołem opracowującym „Słownik nazw terenowych Polski”; pisał o nim w artykule pod tymże tytułem („Onomastica” T. 27: 1982). W książce Stosunek nazw terenowych do wyrazów pospolitych. Geografia nazewnicza (Wr. 1983) analizował związki między wyrazami pospolitymi i nazwami geograficznymi. Interesując się semantyką i etymologią toponimów, opublikował rozprawę Stosowanie przyimków nad i pod oznaczających bliskość w polskich nazwach terenowych, gwarach i w języku ogólnym („Acta Facultatis Pedagogicae Ostraviensis”, S. D—19, 1983). W artykule Przypadki zmiany przynależności wyrazów do określonych części mowy w nazwach terenowych Polski („Beiträge zur Slavistik” Bd. 10: 1988) przedstawił procesy związane z powstawaniem nazw terenowych. Do głównego nurtu zainteresowań wrócił w książce Derywacja prefiksalna czasowników polskich (Ł. 1986), nowatorsko przedstawiając w słowotwórstwie czasownika nie tylko funkcje prefiksów, ale i związki składniowe. Był współorganizatorem I Kongresu Kultury Języka Polskiego w Szczecinie (7—8 XII 1984) i wygłosił na nim referat O słownictwie specjalistycznym i terminologii („Słowo piękne i prawdziwe. Materiały kongresowe”, W. 1987).

W r. 1987 przeszedł Ś. na emeryturę, ale nadal był czynny naukowo i swoje badania przedstawił w artykule Z problematyki kultury języka polskiego („Acta Universitatis Lodziensis. Folia Linguistica” T. 18: 1988). Jako sekretarz naukowy swoim wystąpieniem („Polonistyka” R. 42: 1989 z. 6) zainaugurował w r. 1989 II Kongres Kultury Języka Polskiego w Katowicach. Jedną z ostatnich jego rozpraw ze słowotwórstwa były Uwagi o klasyfikacji derywacji w języku polskim („Rozpr. Kom. Jęz.” T. 35: 1990), stanowiące propozycję klasyfikacji derywacji, opartą na jednolitych zasadach dla rzeczowników, przymiotników i czasowników.

Ś. wypromował ok. 230 magistrów oraz wziął udział jako promotor i recenzent w trzydziestu przewodach doktorskich i habilitacyjnych. Był uznanym autorytetem w zakresie historycznych i współczesnych zagadnień polskiego czasownika w kraju i za granicą. Działał od r. 1946 w Łódzkim Tow. Naukowym, m.in. jako skarbnik, sekretarz generalny, wiceprezes (1973—82) i prezes (od r. 1982 do śmierci). Był członkiem Polskiego Tow. Językoznawczego i Tow. Miłośników Języka Polskiego, przewodniczącym Komisji Językoznawczej PAN, członkiem Rady oddz. PAN w Łodzi, członkiem Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej ds. kadr naukowych, kuratorem Filologii Germańskiej, opiekunem naukowym Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców. Zmarł 4 III 1991 w Łodzi, został pochowany na cmentarzu p. wezw. św. Franciszka na Chojnach (kw. 12 rząd 9 grób 1). Był odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem KEN, Medalem «Uniw. Łódz. w służbie społeczeństwa i nauki», Odznaką Honorową M. Łodzi, Odznaką Honorową Woj. Łódzkiego, oraz Złotą Odznaką ZNP.

Ś. był żonaty; miał córkę Joannę, zamężną za Krzysztofem Buczyłko, lekarzem alergologiem, profesorem Uniw. Med. w Łodzi.

Pośmiertnie opublikowano artykuł Ś-a Stosunki iloczasowe w parach aspektowych w języku polskim i ich dalsze konsekwencje („Rozpr. Kom. Jęz.” T. 36: 1992) oraz wydano jego książkę Przymiotnikowe nazwy terenowe Polski (Ł. 1996), opracowaną i opatrzoną wstępem przez Sławomira Galę. Imieniem Ś-a nazwano aulę Wydz. Filologicznego Uniw. Łódz. przy ul. Kościuszki 65.

 

Ostromęcka-Frączak B., Profesor Witold Śmiech, w: Sylwetki łódzkich uczonych, Ł. 1996 z. 29; taż, Profesor Witold Śmiech (1917—1991). Życiorys naukowy. Bibliografia prac, „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Linguistica” 1992 zeszyt specjalny; — Bieńkowska D., Umińska-Tytoń E., 65 lat badań historycznojęzykowych w Uniwersytecie Łódzkim, „Ling Varia” R. 5: 2010 nr 2; Makowiecki A., Śmiech kochany i niezapomniany, „Express Ilustr.” 1996 nr z 20 VI; Ostromęcka-Frączak B., Witold Śmiech (1917—1991), „Spraw. z Czynności i Posiedzeń Nauk. Łódz. Tow. Nauk.” 1993; taż, Z przeszłości polonistycznego językoznawstwa w Uniwersytecie Łódzkim, „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Linguistica” T. 38: 1999; — Kita J., Pytlas S., Profesorowie Uniwersytetu Łódzkiego w latach 1945—1994. Pro Memoria, Ł. 1995.

 

Bożena Ostromęcka-Frączak

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.