Biogram Postaci z tego okresu
 Julia Maria (w zakonie Urszula) Ledóchowska     
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ledóchowska (Halka-Ledóchowska) Julia Maria, imię zakonne Urszula (1865–1939), założycielka i przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Ur. 17 IV w Loosdorf (Dolna Austria), była córką Antoniego i Józefy v. Salis-Zizers, wnuczką Ignacego (zob.), siostrą Włodzimierza (zob.), Marii Teresy (zob.) i Ignacego (zob.). Ukończyła zakład naukowy Instytutu Beatae Mariae Virginis (Dames Anglaises) w St. Pölten. W r. 1883 wraz z całą rodziną przeniosła się do Polski do Lipnicy Murowanej koło Bochni. Dn. 18 VIII 1886 r. wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie; śluby uroczyste złożyła 28 IV 1889 r. W tym czasie uzyskała w Krakowie dyplom nauczycielski oraz w Orleanie (Francja) dyplom uprawniający do nauczania języka francuskiego. Pracowała jako wychowawczyni internatu i nauczycielka w gimnazjum urszulanek w Krakowie. Pełniła obowiązki przełożonej klasztoru (1904–7). Rozszerzyła zasięg pracy wychowawczej urszulanek, obejmując nią żeńską młodzież akademicką (internat dla studentek, Sodalicja Mariańska, kursy pogłębiania wiedzy religijnej).

W r. 1907 L. została wysłana z kilkoma siostrami do Petersburga, by objąć kierownictwo internatu dla dziewcząt przy polskim Gimnazjum Św. Katarzyny. W ten sposób powstała filia krakowskiego klasztoru urszulanek, erygowana wkrótce jako dom autonomiczny z nowicjatem (25 I 1908). W r. 1910 zorganizowała gimnazjum z internatem dla dziewcząt w posiadłości Merentähti w Sortawala (Finlandia). W r. 1914 wysiedlona z Rosji jako poddana austriacka, udała się do Szwecji; założyła tu Sodalicję Mariańską, pierwsze czasopismo katolickie w Szwecji „Solglimtar” (istnieje do chwili obecnej pod zmienioną nazwą „Katolsk Kirkotidning”), zorganizowała szkołę języków obcych dla dziewcząt w Djürsholmie koło Sztokholmu. W l. 1915–8 współpracowała z Generalnym Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, założonym przez Henryka Sienkiewicza w Vevey (Szwajcaria). Wygłosiła około 80 odczytów z zakresu historii i kultury Polski, jej roli w dziejach Europy, przypominając o prawie Polski do wolności. Wydała w trzech językach skandynawskich książkę pod tytułem „Polonica” (Sztokholm 1917), będącą zbiorem artykułów znanych autorów skandynawskich z swoim własnym artykułem pt. Kult Madonny w Polsce. W r. 1917 zorganizowała w Aalborgu (Dania) dom dla sierot polskich emigrantów oraz szkołę języków i szkołę gospodarczą dla młodzieży skandynawskiej.

W r. 1920 L. powróciła do Polski z grupą zakonnic i dzieci. Osiedliła się w Pniewach koło Poznania, posiadłości zakupionej z fundacji konsula norweskiego Stolt-Nielsena. Erekcja domu autonomicznego w Petersburgu została przeniesiona na dom w Pniewach. T. r. otrzymała pozwolenie papieskie na przekształcenie domu autonomicznego w kongregację zakonną, przeznaczoną do pracy wychowawczej i społecznej, zwłaszcza wśród młodzieży robotniczej i wiejskiej. W czasie od 1920 do 1939 r. L. otworzyła 35 placówek zgromadzenia w Polsce, we Włoszech i we Francji, w których zorganizowała szkoły, przedszkola, zakłady wychowawcze, internaty dla młodzieży szkół średnich i wyższych, świetlice, kursy zawodowe, biblioteki, drukarnie, stołówki itp. W ideologii i praktyce życia zakonnego w sposób nowatorski stawiała problem pracy fizycznej zakonnic, zwłaszcza na roli. Zainicjowała też we Francji pracę zakonnic w fabryce (1930), aby zapewnić opiekę nieletnim emigrantkom polskim.

L. zorganizowała w r. 1925 na terenie Polski Krucjatę Eucharystyczną, zrzeszającą w r. 1939 ok. 200 000 dzieci. Brała czynny udział w życiu tej organizacji, wygłaszała odczyty na zjazdach i kongresach, kierowała wydawanym i drukowanym przez zgromadzenie pismem dla dzieci „Orędowniczek Eucharystyczny” (organ Krucjaty), pisała i wydawała w drukarniach zgromadzenia artykuły i książki dla dzieci i młodzieży, jak W cieniu palm (P. 1929), Dzienniczek małego krzyżowca (P. ok. 1930), Wśród bandytów dzikich gór (P. 1932), Wspomnienia dzikusa (W. 1937), Wśród puszcz i bagien (Ł. 1937). Posiadała odznaczenia: Krzyż Oficerski Polonia Restituta (1927), Krzyż Niepodległości (1930), Złoty Krzyż Zasługi (1937) oraz Pro Ecclesia in Russia meritum (1931). W chwili śmierci L-iej założone przez nią zgromadzenie liczyło przeszło 900 członków i 35 placówek. L. zmarła 29 V 1939 r. w Rzymie. W r. 1949 został otwarty proces informacyjny w sprawie jej beatyfikacji (Rzym, Kraków, Viviers).

 

Jasiński W., Matka U. L., Zakonnica-apostoł, „Przegl. Powsz.” T. 66: 1949 s. 3–15; Kujawska M., Matka U. L., Kielce 1947; taż, Nel clima del dialogo, „L’Osservatore Romano” 1965 nr z 13 V; taż, Una testimonianza ecumenica. Madre Orsola L. in Scandinavia, tamże 1968 nr z 14 VI; Ledóchowska J., Zdybicka Z. J., Ledóchowscy, w: W nurcie zagadnień posoborowych, W. 1968 II 415–80; Mysłek W., Kościół katolicki w Polsce, W. 1966; Sulla via del Concilio, Roma 1965; – Arch. Postulatora do spraw beatyfikacji L-iej w Rzymie: Akta procesu informacyjnego w języku polskim, francuskim i włoskim, dokumenty, listy, spuścizna literacka (mszp.); Arch. Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w Pniewach: Historia Zgromadzenia, Korespondencja, artykuły (mszp.).

Zofia Józefa Zdybicka

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.