Sciepura (Ściepura) Stefan (1826–1881), lekarz, antropolog. Ur. w zamożnej rodzinie ziemiańskiej na Mińszczyźnie.
Wykształcenie początkowe S. otrzymał w domu rodzinnym pod kierunkiem guwernerów, następnie ukończył gimnazjum w Słucku. Studiował medycynę na uniwersytecie w Charkowie i po jej ukończeniu został skierowany do pracy jako lekarz szpitala miejskiego w Tyflisie. Rozwinął tam szeroką działalność praktyczną i społeczną. Wspierał ruch charytatywny, często udzielał bezpłatnie pomocy lekarskiej. Był rzecznikiem szerzenia oświaty medycznej, zwłaszcza z zakresu higieny, i brał udział w organizowaniu prelekcji publicznych. Był lekarzem wysoko cenionym przez przełożonych. Pełnił różne funkcje w kaukaskiej administracji medycznej, m.in. należał do grona nielicznych specjalistów z medycyny sądowej na Kaukazie i był rządowym ekspertem doświadczeń mikroskopowych i chemicznych. W r. 1864 był jednym z założycieli Tow. Lekarskiego Kaukaskiego. Podczas wojen rosyjsko-tureckich w l. 1856–7 i w r. 1877 pełnił funkcję lekarza wojskowego pod Karsem.
S. zajmował się też naukowo zagadnieniami antropologicznymi. Badał czaszki nekropoli Samtawro w Mcchecie (w pobliżu Tyflisu). Wyniki opublikował w broszurze Opyt antropologičeskogo izsledovanija makrokefaličeskich čerepov, najdennych G. Bojernom v grobnicach drevnjago samtavrskago kladbišča, bliz selenija Mccheta, v Gruzii (Tyflis 1875), która spotkała się z dużym zainteresowaniem antropologów (recenzował ją Izydor Kopernicki w „Medycynie” 1875 nr 24 i w „Przeglądzie Krytycznym” 1875 nr 15). S. zainicjował utworzenie Oddziału Antropologicznego Tow. Lekarskiego Kaukaskiego, który zapoczątkował rozwój antropologii w Gruzji.
Pasją S-y były wyprawy turystyczne po Kaukazie, interesował się osobliwościami geografii i przyrody, zwiedzał ruiny twierdz i świątyń, zbierał materiały etnograficzne, zwłaszcza dotyczące medycyny ludowej. Utrzymywał kontakty z Oddziałem Kaukaskim Rosyjskiego Tow. Geograficznego i uczestniczył w licznych wyprawach organizowanych przez jego członków; brał udział w życiu Polonii kaukaskiej, wspierając nowo tworzone stowarzyszenia. Zmarł 29 VI 1881 w miejscowości Abbas Tumanie, podczas wyprawy do Wąwozu Borżomskiego w rejonie achałcychskim. Pochowany został w Tyflisie.
Estreicher w. XIX; Konopka, Pol. bibliogr. lek. XIX w.; Kośmiński, Słown. lekarzów; – Minkiewicz J., Ś.p. Stefan Ściepura, „Gaz. Lek.” 1882 nr 7 s. 144.
Andrzej Chodubski