Biogram Postaci z tego okresu

Ratołt z Wiśniewa i Falent h. Rogala  

 
 
XV w. - przed 29 III 1509
Biogram został opublikowany w 1987 r. w XXX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ratołt z Wiśniewa i Falent h. Rogala (zm. 1508/9), stolnik płocki. Pochodził z Wiśniewa na Zawkrzu koło Mławy, nazywany też Wiśniewskim, był jedynym synem Piotra Łyczka (mylnie identyfikowanego z Piotrem Dobrskim) z Modły, graniczącej z Wiśniewem. W r. 1443 Piotr Łyczko zamienił z Władysławem I (Włodzisławem I), księciem płockim, Modłę na książęcą część Wiśniewa. Następnie tenże Piotr uzyskał w sąsiedztwie część Podkrojewa. Zapewne był on krewnym innego Rogality, Mikołaja z Podkrojewa, sędziego zawkrzeńskiego i star. płockiego, któremu R. w r. 1463 zapisał swoje dobra: Wiśniewo, Podkrojewo i Modłę (zapis został unieważniony).

R. zapewne wcześnie związał się z dworem młodych książąt warszawskich, władających od r. 1462 Mazowszem płockim. W r. 1473, obok czołowych urzędników dzielnicy warszawskiej Bolesława V, wziął udział w zapośredniczeniu ugody w sprawie granicy dóbr załubickich opactwa czerwińskiego, położonych w ziemi warszawskiej. Nie wiemy, jakie stosunki łączyły wówczas R-a z Januszem II, od r. 1475 księciem płockim, jednakże właśnie Janusz II nadał R-owi urząd stolnika płockiego po Janie z Radzanowa i Ciebniewa (Ciemniewa), zmarłym w r. 1481, zarazem kanclerzu Bolesława V w r. 1478 i kanclerzu Konrada III czerskiego w r. 1480. Jako stolnik płocki R. pojawił się 4 XII 1482 w Płocku na zjeździe Janusza II z dygnitarzami księstwa płockiego. Do r. 1489 występował R. jako świadek czynności prawnych Janusza II na zjazdach dygnitarzy w Płocku, a także w Ciechanowie, Czerwińsku, Płońsku, Raciążu, notowany z reguły bezpośrednio po kasztelanach, a przed innymi urzędnikami ziemi płockiej. Nie należał jednak do najbliższego otoczenia księcia, objeżdżającego wraz z nim Mazowsze północno-wschodnie. W r. 1489 R. oskarżony został o zabójstwo, wraz ze wspólnikami, kapłana Szczepana z Sikorów, plebana kościoła w Podkrojewie na Zawkrzu. R. był jednym ze współpatronów tego kościoła, posiadając część Podkrojewa. Skazany początkowo na zapłacenie 600 fl. oraz obłożony interdyktem, w wyniku ugody R. zobowiązany został do opłaty 150 fl., które uiścił do r. 1492. Jego poręczycielami byli kaszt. płocki Mikołaj Krośnia z Dobrzykowa oraz podkomorzy płocki Jakub z Łaszewa. Część odszkodowania została przeznaczona przez biskupa na potrzeby remontu katedry płockiej. W r. 1494 R. pozostawał, wraz z grupą szlachty z Podkrojewa, w konflikcie z sąsiadem Wojenem z Podkrojewa; władza książęca ustanowiła zakład 100 kóp gr. między zwaśnionymi stronami, należącymi do jednego rodu heraldycznego.

Po inkorporacji Mazowsza płockiego do Korony (1495) R. nie wznowił swojej działalności politycznej. Zapewne uczestniczył w r. 1497 w wyprawie mołdawskiej lub był od udziału w niej zwolniony, nie został bowiem wymieniony wśród Mazowszan ukaranych konfiskatą dóbr za niestawiennictwo. W styczniu 1502, wraz z żoną i dziećmi, R. uzyskał od króla Aleksandra zapewnienie nietykalności osobistej na okres jednego roku (może z powodu długów). Następnie wszedł w posiadanie dóbr Słomino i Łazy w ziemi warszawskiej, tj. na Mazowszu książęcym. W r. 1504 R. wraz z synami Janem i Mikołajem przeprowadził z księżną Anną, wdową po Konradzie III Rudym, zamianę dóbr Słomino i Łazy, dopłacając 50 kóp gr. i otrzymując dobra Falenty, Jaworowa i Laszczki w ziemi warszawskiej. W dobrach tych następnie przebywał i pisał się z Falent. Zmarł przed 29 III 1509, kiedy wystawiono nominację dla Jakuba Sułkowskiego, jego następcy, na urząd stolnika płockiego.

R. był żonaty z Dorotą, pochodzącą z rodu Junoszów; w r. 1510 król Zygmunt ustanowił zakład 300 grzywien między nią a synem Jakubem. Pozostawił R. synów Jana, Mikołaja i Jakuba.

Spośród nich Jan Wiśniewski z Falent był oskarżony w l. 1509–10 o kradzież i oczyścił się, przedstawiając 10 X 1510 w Warszawie 6 świadków z trzech rodów: ojcowskiego (Rogala), babki (Rawicz) i matki (Junosza). Jan był żonaty już w r. 1507 z Katarzyną, córką Pawła Węża Wilskiego, wnuczką Mikołaja Węża, woj. czerskiego. Miał konflikt o Falenty z Anną Mrokowską, posiadaczką drugiej części Falent. Po śmierci Jana Katarzyna została żoną Michała Zaliwskiego, kaszt. liwskiego. Córka Jana i Katarzyny, Anna Falęcka odziedziczyła dobra Falenty, była żoną Zygmunta Zawiszy z Budziszyna, została zamordowana przed 5 II 1533.

Mikołaj Wiśniewski pisał się z Przełaji w ziemi warszawskiej, był oskarżony o najazdy i rabunek, siedział w więzieniu, skąd został zwolniony przez króla w r. 1534.

Jakub Wiśniewski odziedziczył dobra na Mazowszu płockim, miał konflikty z sąsiadami, a w r. 1533 objął po swej bratanicy Annie dobra Falenty, które sprzedał Mikołajowi Wolskiemu.

 

Słown. Geogr., II 368; Słown. Hist.-Geogr. Woj. Płockiego, s. 60; Wolff, Studia nad urzędnikami maz.; – Lasocki Z., Szkice z życia szlachty zawkrzeńskiej w XV i XVI w., „Mies. Herald.” T. 10: 1931 s. 51; Sobol B., Sejm i sejmiki ziemskie na Mazowszu książęcym, W. 1968 s. 92, 186; Zielińscy G. J., Wiadomość historyczna o rodzie Świnków, cz. 1, Tor. 1880 s. 91; – Acta capitulorum crac., nr 487, 488, 492, 497; Matricularum summ., III, IV; Mazowieckie zapiski herbowe, Wyd. A. Wolff Kr. 1937 nr 739, 744, 889 (dotyczy Jana); Zapiski i roty polskie z ksiąg sądowych ziemi warszawskiej, Wyd. W. Kuraszkiewicz i A. Wolff, Kr. 1950; Zbiór dok. m. Płocka, I nr 220, 244, 247, 251 (dotyczy Stanisława Dobrskiego, podstolego płockiego); – AGAD; dok. perg. 6691, Metryka Kor. 337 k. 7v., 20v., 36v., 125, t. 6 k. lev., 143, t. 18 k. 195v., 259 (dotyczy Jana); IH PAN: Kartoteka Słown. Hist.-Geogr. Mazowsza w średniowieczu, oprac. przez A. Wolffa; – Materiały do wykazu urzędników mazowieckich do r. 1526, przygotowywanego przez autora życiorysu.

Kazimierz Pacuski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.