Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Himmelreich  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Himmelreich Piotr (ok. 1530–1582), historyk, rektor gimnazjum w Elblągu. Ur. w Królewcu. Studia rozpoczął na tamtejszej akademii zaraz po jej powstaniu w r. 1544. Kształcił się później jeszcze na uniwersytetach: we Frankfurcie nad Odrą (immatrykulowany w 1555 jako magister), Lipsku, Wittenberdze i Rostoku. W r. 1563, po powrocie do Królewca, został subinspektorem alumnów książęcych na uniwersytecie. Z tego roku pochodzi jego pierwszy znany utwór poetycki, Elegia in salutiferam domini nostri Jesu Christi nativitatem (Królewiec 1563), dedykowany Stanisławowi Rajskiemu, staroście olickiemu. Jesienią 1564 r. powołano H-a na stanowisko rektora gimnazjum w Elblągu. Już po kilku miesiącach (1565) przeszedł on na służbę Rady Miejskiej w Elblągu, z obowiązkiem reprezentowania miasta na dworze królewskim. W r. 1566 piastował H. urząd sekretarza rady miejskiej. W t. r. występował w imieniu Elbląga, wraz z rajcą Walentym Bodeckerem, na zjeździe hanzeatów w Lubece. W r. 1567 ożenił się z córką burmistrza elbląskiego, Anną Greef.
 
H. popierał politykę Rady Miejskiej elbląskiej, zmierzającą, w porozumieniu z Gdańskiem, do zachowania jak najszerszych prerogatyw oraz przeciwstawiającą się ściślejszej unii z Koroną. Toteż gdy w r. 1569 przybyła do Elbląga komisja Karnkowskiego, by przeprowadzić zmiany zarówno personalne w obrębie Rady, jak i zmierzające do demokratyzacji ustroju miejskiego, H. bronił stanowiska Rady i był wówczas ostro atakowany przez Michała Friedwalda, instygatora królewskiego. W r. 1572 zrezygnował H. z funkcji sekretarza rady miejskiej i objął powtórnie rektorat gimnazjum; na stanowisku tym pozostał przez kilka lat (do r. 1574 lub 1575). W r. 1576 wybrany został wójtem, a w r. 1579 rajcą i jako taki pełnił różne funkcje miejskie. Zmarł w Elblągu.
 
Oprócz wymienionego znanych jest jeszcze kilka okolicznościowych utworów łacińskich H-a, m. in. ułożony na cześć Batorego Aristaeus sive carmen bucolicum de Stephani regis Poloniae in regiam suam Elbingam adventu 1577 (Strasburg 1581). Zachował się interesujący sztambuch H-a z l. 1564–79. Jako sekretarz rady miał H. dostęp do najstarszych ksiąg miejskich. Skorzystał z tego robiąc wypisy dotyczące najważniejszych wydarzeń z historii Elbląga. Tak powstała kronika dziejów miasta z l. 1240–1507. Rękopis kroniki zaginął, lecz została ona wykorzystana ok. r. 1700 przez Wilhelma Rupsona, który w swoim dziele o dziejach Elbląga dał z niej obszerne cytaty. Na tej podstawie Max Toeppen zrekonstruował kronikę H-a i opublikował w r. 1881. Stanowi ona nadzwyczaj cenne źródło do historii Elbląga, gdyż archiwalia miejskie spłonęły w większej części w czasie pożaru miasta w r. 1777.
 
 
Estreicher; Altpreuss. Biogr.; – Carstenn E., Geschichte der Hansestadt Elbing, Elbing 1937; Grunau G. A., Die St. Georgen-Brüderschaft zu Elbing, Marburg 1955 s. 306–7; Günther O., Westpreussische Stammbücher der Danziger Stadtbibliothek, „Mitteil. d. Westpreuss. Gesch.-vereins” Jg 6: 1907 s. 26–8; Toeppen M., Die Elbinger Geschichtsschreiber und Geschichtsforscher, „Zeitschr. d. Westpreuss. Gesch.-vereins” Jg 32: 1893; Tolckemit A., Elbingscher Lehrer Gedächtniss, Danzig 1753; Volckmann E., Das stadtliche Gymnasium zu Elbing, Elbing 1882 s. 32; – Peter Himmelreichs und Michael Friedwalds des Löwentödters Elbingisch-Preussische Geschichten, Hrsg. von M. Toeppen, Leipzig 1881, Die preussische Geschichtsschreiber des XVI und XVII Jahrhunderts, IV/2.
 
 
Jan Małecki
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.