Biogram Postaci z tego okresu

Nataniel Schlaubitz  

 
 
1662-03-02 - 1726-12-05
 
Biogram został opublikowany w 1994 r. w XXXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Schlaubitz Nataniel (1662–1726), złotnik gdański. Ur. 2 III w Elblągu, był synem Jana, kupca, i Gertrudy z domu Brauer, od r. 1663 osiadłych w Gdańsku.

Lata nauki i wędrówki czeladniczej S-a nie są nam bliżej znane, wiadomo jedynie, iż był zapisany na dwa lata pracy w warsztacie Jana Rohdego II w Gdańsku. Mistrzem został w r. 1690, wykonując sztukę mistrzowską, także u gdańskiego złotnika Benedykta Clausena. W t.r. otrzymał obywatelstwo Gdańska. Jego pozycję wśród złotników odzwierciedla trzykrotne piastowanie funkcji starszego cechu w l. 1703, 1715 i 1723, każdorazowo po uprzednim pełnieniu obowiązków zastępcy. W pracowni S-a pobierał naukę późniejszy znany złotnik (i zięć S-a) Jan Jöde, a mistrzostwo u niego uzyskali: Michał Dietrich (w r. 1703) i Tobiasz Schmidt II (w r. 1725).

W dorobku S-a szczególną uwagę zwracają okazałe wyroby o przeznaczeniu świeckim, jak np. tzw. puchar ananasowy z inicjałami «AR» (Augustus Rex) – Augusta Mocnego (w Muz. Narod. w Gdańsku), dwie kasety na przybory do pisania (w zbiorach Zamku na Wawelu i w Muz. w Wilanowie), kilka dwuusznych waz, jedna z personifikacjami Europy i Azji i wizerunkami w medalionach cara Piotra Wielkiego i carycy Katarzyny (w Muz. Narod. w Gdańsku), oraz dwie znane z handlu antykwarskiego (możliwe, że dawniej własność petersburskiego Ermitażu). Wykonywał też różne naczynia: kubki z antykizującymi popiersiami np. Jana III i Marii Kazimiery (w Muz. w Budapeszcie i w zbiorach Andrzeja Ciechanowieckiego w Londynie), puchar z nakrywką (w Österreichisches Museum für Angewandte Kunst w Wiedniu), sześcioboczna flasza (w Museo di Palazzo Venezia w Rzymie). W zbiorach rosyjskich zachowały się: stopa lichtarza i sześć łyżek (w Muz. Hist. w Moskwie) oraz dzban, którego korpus tworzy para łodyg obejmujących figurkę Amora (wykonany wraz z B. Clausenem – w zbiorach Kremla w Moskwie). Sporo dzieł S-a ze zbiorów Ermitażu i Pałacu Zimowego w Petersburgu, oraz Orużejnoj Pałaty w Moskwie wymieniane są przez E. Czihaka i M. Rosenberga. Do najsłynniejszych dzieł S-a zalicza się kufel z repusowaną sceną Przejścia Żydów przez Morze Czerwone (w Muz. Narod. w Gdańsku) i kilka innych tego typu wyrobów, zdobionych ciągłą sceną biblijną, m.in. w Zamku na Wawelu, w zbiorach kremlowskich w Moskwie, w Muz. UJ w Krakowie, w Stiftung Huis Doorn w Holandii (z dawnych zbiorów królów pruskich).

Znaczną grupę w twórczości S-a stanowią dzieła o przeznaczeniu sakralnym, np.: kielich z kolistą stopą dekorowaną girlandami owocowymi z główkami aniołków oraz monstrancja z promienistą glorią i scenami Upadku pod krzyżem i Zmartwychwstania na czterolistnej stopie (w Muz. Narod. w Gdańsku). Liczną grupę stanowią zabytki sakralne przechowywane w kościołach parafialnych w: Pelplinie, Lignowach, Walichnowach i Wielkim Garcu. Są to: monstrancje, kielichy, puszka i krzyż relikwiarzowy, o podobnie ukształtowanych wielolistnych stopach, pokrytych repusowanymi przedstawieniami świętych lub scenami z życia Chrystusa, wśród bogatej dekoracji. Charakterystyczne dla tego artysty są promieniste glorie monstrancji otoczone wieńcem winnej latorośli, z wkomponowanymi ramionami bocznymi, z adorującymi aniołami na obłokach. Z mniej ozdobnych warto wymienić puszkę w Leśnie (woj. bydgoskie) oraz plakietkę wotywną w Kościerzynie, a także (nie uwzględniony w dotychczasowych publikacjach) kielich z kościoła Św. Trójcy w Wejherowie.

S. należał do grona wybitnych twórców dojrzałego baroku działających w Gdańsku. Swe wyroby sygnował literami «NS» w otoku ozdobnym lub prostokątnym, który stosował także w mniejszym formacie. Zmarł 5 XII 1726 w Gdańsku.

S. był trzykrotnie żonaty: po raz pierwszy z Anną Konstancją z domu Rohde (zm. 1697), po raz drugi z Florentyną z Möllerów (zm. 1701) i po raz trzeci z Katarzyną Elżbietą z Hollów (zm. 1728), która po śmierci S-a prowadziła jego warsztat w r. 1726. Z pierwszego małżeństwa miał córkę Konstancję, zamężną za złotnikiem gdańskim Janem Jöde, oraz synów: Beniamina (1691 – zm. 1718 w Augsburgu) i Nataniela (1695–1730), wyuczonego na złotnika (brak jednak potwierdzenia jego działalności w dokumentach cechowych). Z trzecią żoną miał (oprócz dwojga dzieci przedwcześnie zmarłych) córkę Katarzynę i syna Jana Gotfryda (zob.).

 

Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler; Barokk és Rokoko. Kiállitás az Iparmuveszeti Muzeum gyujtémenyébol, Budapest 1990; Kaiserlicher Kunstbesitz aus dem Holländischen Exil Haus Door, Berlin 1991; Katalog zabytków sztuki w Pol., V z. 18, VIII z. 10, X z. 16, XI z. 5, Seria Nowa, III z. 1, V z. 3; Opis Moskovskoj Oružejnoj Palaty, Moskva 1884–5 II nr 1582, 1583, 1586, 1587, 1681; Schätze deutscher Goldschmiedekunst von 1500 bis 1920 aus dem Germanischen Nationalmuseum, Berlin 1992; Tuchołka-Włodarska B., Danziger Silber. Die Schätze des Nationalmuseums Gdańsk, Bremer Landesmuseum. Focke-Museum, vom 9. Juni bis 25. August 1991; – Chranicka B., Złotnictwo gdańskie, w: Gdańsk jego dzieje i kultura, W. 1969; Ciemnołoński J., Pasierb J. S., Pelplin, Wr. 1978; Chodyński A.R., Uwagi o złotnikach i srebnikach działających w Gdańsku, „Biul. Hist. Sztuki” R. 38: 1976 nr 2 s. 112; Czihak E. von, Die Edelschmiedekunst früherer Zeiten in Preussen, II. Westpreussen, Leipzig 1908; Fritz R., Sammlung August Neresheimer, Hamburg 1974; Gontscharenko W., Naroshaja W., Die Rüstkammer Moskau, Moskau 1976; Lepszy, Przemysł złotniczy, s. 91; Nielubszyc R., Jan Gotfryd Schiaubitz – gdański złotnik XVIII w., „Biul. Hist. Sztuki” T. 38: 1976 z. 3 (tu wykaz archiwaliów z AP w Gd.); Rembowska I., Gdański cech złotników od XIV do końca XVIII w., Gd. 1971; Rosenberg M., Der Goldschmiede Merkzeichen, Frankfurt am Main 1923 II 13; Samek J., Polonica na Węgrzech. Srebra w zbiorach muzeów budapeszteńskich, „Muzealnictwo” R. 28/29: 1984 s. 151; tenże, Polskie rzemiosło artystyczne, W. 1984; tenże, Polskie złotnictwo, Wr. 1988; Tuchołka-Włodarska B., Puchar gdańskich szyprów wiślanych Johanna Jöde, „Roczn. Gdań.” T. 51: 1991 z. 1; taż, Srebra zakupione do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku w l. 1970–82, w: Gdańskie Studia Muzealne, 4, Gd. 1985; taż, Uwagi o działalności warsztatów prowadzonych przez wdowy po gdańskich złotnikach i konwisarzach w końcu XVII i XVIII wieku, tamże poz. 12; Woźniak M., Złotnictwo gdańskie XVIII wieku, „Roczn. Gdań.” T. 51: 1991 z. 1; – Informacje Dariusza Nowackiego z Kr.

Barbara Rol

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Jan Gotfryd Schlaubitz

1707-05-25 - 1771 złotnik
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.