Biogram Postaci z tego okresu
 Ludwik Bańczakiewicz      USF Potomac in Valparaiso Harbor, 1834. Artist unknown - fragment.
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bańczakiewicz Ludwik (ur. ok. 1800, zm. ok. 1840), kapitan 10-go p. grenadjerów gwardji w powstaniu listopadowem. Po upadku powstania uszedł do Galicji, gdzie aresztowany przez władze austrjackie, był więziony w Bernie, a potem 22 XI 1833 wysłany został z Triestu do Stanów Zj. razem z 235 innymi powstańcami na fregatach »Guerrière« i »Hebe«. Zbliżając się do New-Yorku, po przeszło czteromiesięcznej podróży, wygnańcy wybrali B-a przewodniczącym swego komitetu do porozumiewania się z władzami amerykańskiemi. Podpisał on wraz z Marcinem Rosienkiewiczem i drem Karolem Kraitzirem memorjał do kongresu Stanów Zj. z dnia 9 IV 1834 z prośbą o wyznaczenie wygnańcom obszaru ziemi, na którym mogliby żyć wspólnie z uprawy roli i pielęgnować polskość. Na skutek starań B. i towarzyszy kongres uchwalił odpowiednie prawo, wyznaczając Polakom 36 ang. mil. Kwadr. w dzisiejszym stanie Illinois. B. jeździł potem do Bostonu, wezwany przez przewodniczącego tamtejszego komitetu pomocy Polakom, Edwarda Everetta, w sprawie podziału ofiar Amerykanów między wygnańców, ale, zniechęcony zatargami wśród towarzyszy, skorzystał ze sposobności i przyjął ofiarowaną mu posadę profesora wyższej matematyki dla kadetów na amerykańskiej fregacie »Potomac«. Zmarł w kilka lat potem na żółtą febrę.

 

Kraszewski J. I., Z roku 1867, Rachunki, II 99; Gadon L., Emigr. Polska, Kr. 1901–3, III 101, 105; »Głos Wolny« 20 IV 1865; Haiman M., Z przeszłości polskiej w Ameryce, Buffalo 1927, 197–8, 214; Juźwikiewicz J., Polacy w Ameryce, Paryż 1836, 7, 11, 20; Kronika Emigracji Polski, Paryż, II 153, 188; »Noworocznik Demokratyczny« 1843, 133; Rawlings I. D., Polish Exiles in Illinois, Transactions of the Illinois State Historical Society for the year 1927, 87, także w przekładzie Haimana, Wygnańcy Polscy w Illinois, 13; »Tygodnik Emigracji Polskiej«, 9 I 1835; Zieliński St., Poczynania kolonizacyjne powstańców 1830–1831 w St. Zj. w r. 1834; »Morze«, X 24.

Mieczysław Haiman

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.