Biogram Postaci z tego okresu

Kazimierz Brownsford  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brownsford Kazimierz (1856–1925), poseł do sejmu polskiego. Ur. 4 XII w Lubowiczkach w pow. gnieźnieńskim z Antoniego i Rozalji z Grabskich. Szkoły średnie kończył w Śremie i w Poznaniu, poczem pracował na roli, administrując przez 16 lat majątkami ziemskiemi w Poznańskiem i Królestwie. Pracę społeczną rozpoczął w r. 1886 od Kółek rolniczych włościańskich i udziału w Towarzystwie Rolniczem Poznańsko-Szamotulskiem, pisując zarazem artykuły rolnicze w »Ziemianinie«. Kiedy założono w Poznaniu »Bractwo Kwestarskie« dla opieki nad sierotami, został członkiem zarządu; wchodził także w skład zarządu pierwszej w Poznaniu Sodalicji Marjańskiej, w r. 1895 założonej. Od r. 1893 pomagał ojcu w redakcji »Poradnika Gospodarskiego«, w tym okresie pozostawał w ciągłym kontakcie z sędziwym już patronem Kółek włościańskich, Jackowskim, skąd zapewne wynikło przywiązanie B-a do Kółek. Po śmierci ojca objął samodzielnie redakcję »Poradnika«; przysporzył mu sporo czytelników dzięki podróżom do Królestwa i Galicji. Wielką wziętością cieszył się też »Poradnik« na Górnym Śląsku, dokąd B. jeździł by założyć Kółko włościańskie. Od 12 III 1901 objął sekretarjat i kasę Patronatu Kółek z inicjatywy patrona Józefa Chłapowskiego. W tym samym roku należał do zarządu tzw. Towarzystwa Antyhazardowego. Jako redaktor »Poradnika Gospodarskiego« wydawał »Kalendarz rolniczy« ze schematami rachunków gospodarskich. Równocześnie był prezesem Kółka włościańskiego na Winiarach pod Poznaniem, jeździł z wykładami na powiatowe zebrania Kółek. W l. 1912–22 był członkiem zarządu w Centralnem Towarzystwie Gospodarczem i w tym charakterze organizował najpierw jawne a potem tajne kursy oświatowo-rolnicze dla młodzieży włościańskiej i urzędników gospodarczych. Znalazł też czas na przewodnictwo w Towarzystwie ku wspieraniu urzędników gospodarskich. W r. 1915 należał do komitetu niesienia pomocy w Królestwie, oraz do Rady Głównej Opiekuńczej w Warszawie. Był wreszcie prezesem Rady Wyższej w Konferencji św. Wincentego à Paulo, wiceprezesem Caritasu, opiekował się żłóbkami dla dzieci. W styczniu 1919 jeździł do Lwowa z transportem żywności w charakterze członka poznańskiego Komitetu Pomocy dla Lwowa. W maju tegoż roku jeździł do Paryża, by dopilnować u polskich delegatów na kongresie wersalskim pozostawienia powiatu wieleńskiego w granicach Polski. W tym samym roku złożył redaktorstwo »Poradnika«, który przejęła na własność Izba Rolnicza, natomiast zatrzymał stanowisko wicepatrona Kółek na pow. poznański. W tymże roku wstąpił do Narodowego Związku Ludowego i z jego ramienia otrzymał mandat poselski do pierwszego sejmu. Tam pracował w Komisji Rolnej i odznaczył się gorącą obroną praw Kościoła katolickiego w Polsce. Jego inicjatywie zawdzięcza Izba sejmowa zawieszenie w niej krzyża.

24 II 1920 walne zebranie Kółek włościańskich w Wielkopolsce wybrało B-a patronem. Nastąpiła reorganizacja Kółek, usamodzielnienie ich a zarazem związanie z Izbą Rolniczą. Nowy patron, mający wieloletnie doświadczenie w pracy nad Kółkami, odwiedzał wszystkie okręgi, zwiększył liczbę wicepatronatów i dał inicjatywę do wzrostu organizacji o 120 Kółek w czasie swego patronatu. Wznowił wydawnictwo »Kalendarza rolniczego« dla włościan, wydawał własnym nakładem książeczki rachunkowości rolniczej. Wznowił wreszcie kursy oświatowe dla członków Kółek i ich synów. Z jego inicjatywy Związek Kółek współdziałał ze założonem świeżo Zjednoczeniem Producentów Rolnych. B. gorąco propagował utworzenie z Kółek wielkiej Instytucji Spółdzielczej. Na skutek różnic zdań co do reorganizacji i zjednoczenia ruchu rolniczego zrzekł się patronatu, ale walne zebranie nie przyjęło rezygnacji. Wybrany powtórnie posłem w r. 1922, przewodniczył sejmowi do wyboru marszałka Rataja i pracował w Komisji regulaminowej i nietykalności poselskiej. Przy tak rozległej działalności społeczno-organizatorskiej znalazł jeszcze czas na wiceprezesurę w Tow. Literatów i Dziennikarzy, na kuratorjum fundacji hr. Potulickiej dla Uniwersytetu Lubelskiego. Przyjął wreszcie stanowisko wiceprezesa Tow. Pracy Katolickiej, dając w niem inicjatywę do założenia Komitetu budowy Pomnika Wdzięczności Sercu Jezusowemu. Głęboko religijny, bezinteresowny, wzór społecznika katolickiego, dzięki wybitnej pracy charytatywno-katolickiej otrzymał od papieża komandorję orderu Grzegorza Wielkiego. Zmarł 11 IX 1925. Pochowany na cmentarzu przy ul. Towarowej w Poznaniu.

 

Kazimierz Brownsford… wspomnienie pośmiertne, P. 1926; Karwowski St., Historja W. Ks. Poznańskiego, P. 1931, III; »Ziemianin«, P. 1892 i n.; »Poradnik Gospodarski«, P. 1895 i n.; Rocznik Walnego Zebrania Centralnego Towarzystwa Gospodarczego, P. 1896 i n.; »Dziennik Pozn.« 1919; Mościcki H. i Dzwonkowski W., Parlament Rzeczypospolitej Polskiej, W. 1928; Księga Pamiątkowa Związku Poznańskich Kółek Rolniczych, P. 1926; Brownsford K., Historja Poradnika Gospodarskiego, P. 1920.         

Witold Jakóbczyk

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Antoni Brownsford

1826-07-08 - 1899-01-09 publicysta
 

Maria Brownsford

1855-03-21 - 1924-10-29 nauczycielka
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Ludwik Koehler

1799-11-27 - 1871-11-20
lekarz
 

Ryszard Mienicki

1886-07-28 - 1956-01-29
historyk
 

Bożydar Szabuniewicz

1901-09-03 - 1986-08-25
lekarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Izydor Ceceniowski

1887-05-10 - 1915-11-09
emisariusz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.