Biogram Postaci z tego okresu

Jan Krzycki h. Kotwicz  

 
 
ok. 1765 - 1794
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Krzycki Jan h. Kotwicz (zm. 1794), pułkownik wojsk koronnych. Był zapewne synem Józefa, od r. 1781 kasztelana biechowskiego, i Marianny z Piotrowskich. Służbę rozpoczął jako kadet 28 IX 1784 r., rangę chorążego nabył 29 IX 1787 r. za 4 000 zł, awans na porucznika 18 IV 1788 r. dopłacając 2 000. Jako adiutant regimentu 9. piechoty przy szefie Filipie Raczyńskim, zapewne nie uczestniczył w kampanii 1792 r. Jesienią 1793 r. żądał dymisji. Zapewne związany z konspiracją, od początku insurekcji był w Krakowskiem i przy organizacji milicji 9 IV 1794 r. został pułkownikiem. K. świetnie wyszkolił swój batalion kosynierski grenadierów krakowskich. Pod Szczekocinami 6 VI t. r. dwukrotnie prowadził ich do ataku i został wyróżniony w raporcie Najwyższego Naczelnika do narodu. Dlatego oficerowie skompromitowanego w bitwie 3. regimentu liniowego uprosili go na dowódcę, co też nastąpiło 16 VI. Regimentem tym dowodził w obronie Warszawy i po oblężeniu był skierowany nad Narew, skąd zdawało się grozić niebezpieczeństwo w połowie września. Kościuszko, wyjeżdżając pod Maciejowice, wyprawił K-ego z 2 000 piechoty dla zasilenia dywizji gen. Karola Sierakowskiego. Forsownym marszem K. dołączył 9 X pod Korytnicą, leżącą w odległości 12 km na południowy-wschód od Maciejowic, a w bitwie maciejowickiej (10 X) dowodził w środku pozycji polskiej i tu poległ, rozpaczliwie podrywając do kontrataku piechotę. «Młodzieniec najświetniejszej odwagi i najpiękniejszej ciała postaci» (Niemcewicz, s. 117).

 

Boniecki; Uruski; Żychliński; – Korzon, Wewnętrzne dzieje; Kukiel M., Maciejowice, w: Od Wiednia do Maciejowic. Studia i szkice historyczne, Londyn 1965 s. 120, 121, 137; Skałkowski A., J. H. Dąbrowski, Kr. 1904; Walter-Janke Z., Bitwa pod Szczekocinami, Studia i Mater. do Hist. Wojsk., W. 1962 VIII/1 s. 168, 195; – Akty powstania Kościuszki; Niemcewicz J. U., Pamiętniki czasów moich, W. 1957; Rozkazy Kościuszki do gen. Orłowskiego w r. 1794, Wyd. A. M. Skałkowski, P. 1925; Zajączek J., Historia powstania w r. 1794, w: Pamiętniki z XVIII w., P. 1962 II 177; – Życiorys Józefa Krzyckiego opracowany przez J. Kądziołkę w materiałach biograficznych Zakł. Dok. IH PAN w Kr.

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.