Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Fryderyk Bachstrom      Bachstrom, Johann Friedrich - Sztuka pływania albo (...) - (Warszawa) 1808 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: I 363.074 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Jan Fryderyk Bachstrom  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bachstrom Jan Fryderyk (1686–1742), teolog protestancki, filozof, lekarz i przyrodnik. Pobierał nauki początkowe w rodzinnym Rawiczu, gimnazjalne (1706–1709) w Wrocławiu, uniwersyteckie w Halli i Jenie, gdzie uległ wpływowi profesora Buddeusa, reprezentującego kierunek pośredni między pietyzmem a ortodoksyjnym luteranizmem. W r. 1723 uzyskał w Kopenhadze doktorat medycyny na podstawie rozprawy De plica Polonica.

W maju 1717 r. powołany na profesora do gimnazjum w Toruniu, opuścił je w czerwcu 1720 r., zagrożony utratą wolności za zbyt śmiało wygłaszane kazania, aby objąć urząd pastora w Węgrowie. W r. 1723, po zamknięciu tego kościoła przez wzmożony fanatyzm religijny, schronił się do poselstwa pruskiego w Warszawie, gdzie zyskał szczególną opiekę Kurta Krzysztofa Schwerina, specjalnego wysłannika pruskiego na sejm w Warszawie. W czasie sprawy toruńskiej w r. 1724 zaofiarował mu swoje usługi, aby nakłonić zagrożoną Radę miejską do oddania miasta pod opiekę pruską. W Warszawie przebywał do r. 1729, pełniąc obowiązki kapelana i lekarza wojskowego, ciesząc się względami Flemminga, któremu w r. 1728 zadedykował swą rozprawkę Traité de la Réunion des Religions, wydaną anonimowo w r. 1731 w jęz. niem. pt. Liebreiche Vereinigung der drei Hauptreligionen. Po śmierci Flemminga przebywał (1729–1731) w Konstantynopolu, współdziałając przy założeniu drukarni w celach misyjnych i zamierzonej Akademji nauk ścisłych. Dalsze lata do r. 1737 wypełnione są wędrówkami po Europie, działalnością literacką rozmaitej treści i pracą pedagogiczną nad dwiema córkami, na których chciał wykazać, że kobiety nadają się do studjów medycznych i do wykonywania zawodu lekarskiego szczególnie w chorobach kobiecych. Starania jego w dwóch uniwersytetach o dopuszczenie ich na wykłady medyczne spotkały się z odmową. Z dzieł wydanych w tym czasie największą wartość ma utopja: Das bey zwey hundert Jahr lang unbekannte nunmehro aber entdeckte vortreffliche Land der Inquiraner (Wrocław 1736–1737).

W r. 1737 powołany na Litwę, wyleczył młodego ks. Hieronima Radziwiłła z wady wymowy, poczem objął w Słucku kierownictwo fabryk radziwiłłowskich, nie zaprzestając działalności literackiej, której ostatnim płodem jest wydane w Amsterdamie w r. 1741 dzieło: L’Art de nager. W r. 1742 został pod niesłusznym zarzutem zdrady stanu, podobno przy współudziale ks. Hieronima, wtrącony do więzienia, gdzie zmarł wśród niewyjaśnionych okoliczności.

Wśród listów B., których przeszło 60 znajduje się w archiwum w Nieświeżu, dwa ostatnie, pisane tuż przed samą śmiercią do starszego z braci, ks. Michała Radziwiłła, mają uchylić tajemnicę właściwego pochodzenia B., jako syna ks. Rakoczego i Turczynki, córki wezyra, wziętej w niewolę pod Wiedniem.

 

Ullrich Herman, »Euphorion, Zeitschr. f. Literaturgeschichte«, XVI, Lipsk 1910 i odb.; tenże, w Allg. D. Biographie, 55; Wotschke Theodor, Aus dem Posener Lande, 1912; tenże, Der Pietismus im alten Polen, »Deutsche Blätter in Polen«, IV, 1927, 435–45; Rękopis Bibljoteki Szczanieckich w Nawrze, pow. toruński, pt. Bachstromische Unruhe in Thorn… vorgestellet von E(phraim) P(raetorius), A. 1718 et sq.

Wanda Bobkowska

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.