Biogram Postaci z tego okresu
 Antoni z Błociszewa Gajewski h. Ostoja      podpis Antoniego Gajewskiego pod listem w kolekcji Listy do Józefa Zaremby (1772). Vol. 1 - w zbiorach Biblioteki Kórnickiej PAN - źródło kopii cyfrowej: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa (wbc.poznan.pl).

Antoni z Błociszewa Gajewski h. Ostoja  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gajewski Antoni z Błociszewa († 1775), h. Ostoja, kasztelan nakielski. Najstarszy syn Franciszka, kasztelana konarsko-kujawskiego, i Wiktorii Chojeńskiej. Kształcił się wraz z braćmi Rafałem i Andrzejem u jezuitów w Poznaniu. Matka scedowała mu starostwo kościańskie za konsensem król. z r. 1738. Posłował w r. 1744 z wojew. kaliskiego na sejm grodzieński, a w r. nast. dostał pozwolenie na wykupienie od Szołdrskiego starostwa łęczyckiego, które odstąpił Łuszczewskiemu w r. 1748. Kasztelanem nakielskim został przed r. 1756. Podpisał z województwem kaliskim obiór Stanisława Augusta, ale w r. 1769 przystąpił do konfederacji barskiej. W r. 1775 był kawalerem św. Stanisława i z sejmu komisarzem do rozsądzenia kilku prywatnych spraw wielkopolskich. Tego r. 19 IX umarł we Wschowie, scedowawszy starostwo kościańskie Lipskiemu. Był właścicielem rozległych majątków ziemskich. Rezydował w Kurzej Górze pod Kościanem. Żoną jego była Izabella Mycielska, kasztelanka sieradzka.

 

Boniecki; Cieplucha, Z przeszłości ziemi kościańskiej. Kościan 1930; Skibiński, Europa a Polska II, 290; Lib. mort. Czacz.; Vol. leg. VIII, 275, 302, 365; Inscr. Posn. 1271, f. 81; 1289, f. 117; 1296, f. 59; 1310, f. 21 v, 1352, f. 49 v; 1362, f. 26.

Włodzimierz Dworzaczek

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.