INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Mieczysław Seweryn Piątkowski (Mak–Piątkowski)     

Mieczysław Seweryn Piątkowski (Mak–Piątkowski)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piątkowski (Mak–Piątkowski) Mieczysław Seweryn, pseud. Hipolit, Mak, Seweryn (1880–1945), inżynier, działacz socjalistyczny, oficer WP, działacz Stronnictwa Demokratycznego. Ur. 18 III w Kiernasówce na Podolu, był synem Antoniego i Cecylii z Bielińskich, młodszym bratem Stanisława (zob.). W czasie nauki w V Gimnazjum w Kijowie P., obok Jamesa Douglasa i Józefa Nowickiego, był w r. 1897 współzałożycielem, a potem jednym z przywódców polskiej tajnej organizacji uczniowskiej. Następnie jako jej delegat jeździł po Ukrainie i zakładał podobne organizacje, m. in. w Humaniu, Żytomierzu i Białej Cerkwi. W l. 1898 i 1899 był bibliotekarzem w tajnej bibliotece polskiej w Kijowie. Po ukończeniu gimnazjum w r. 1901 P. wstąpił na Wydział Mechaniczny Politechniki we Lwowie. Był współzałożycielem postępowego towarzystwa akademickiego «Wspólna Nauka». Uczestniczył też w redagowaniu i wydawaniu pisma „Promień”. Wg wspomnień Stanisława Siedleckiego należał do grupy studentów, która stała się oparciem dla organizacji «Promień» na Ukrainie. W grudniu 1901 P. wstąpił do sekcji lwowskiej Organizacji Zagranicznej (OZ) Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS). W lutym 1902 został skarbnikiem sekcji, potem przez dłuższy czas kierował także kolportażem pism socjalistycznych („Przedświtu”, „Robotnika”, „Światła” i in.) we Lwowie. Kilkakrotnie wyjeżdżał w głąb Rosji, m. in. w grudniu 1904 udał się tam na polecenie Józefa Piłsudskiego, z zadaniem zbadania ruchu rosyjskich transportów wojskowych na trasie Ural–Charbin ze szczególnym uwzględnieniem okolic Bajkału dla potrzeb wywiadu japońskiego.

W r. akad. 1904/5 w mieszkaniu P-ego, w willi przy ul. Krzyżowej we Lwowie, mieściło się tajne laboratorium materiałów wybuchowych. W maju (czerwcu?) 1905 P., wraz z Ignacym Sadowskim, przewiózł do Warszawy pierwszy transport pistoletów typu «mauser» dla Organizacji Bojowej (OB) PPS i włączył się do jej działalności pod pseud. Hipolit. Po aresztowaniu Józefa Mireckiego i I. Sadowskiego (20 VIII) P. objął kierownictwo OB w Warszawie, m. in. zorganizował nowe «dziesiątki» OB na Woli, Powązkach, Bródnie i w dzielnicy Jerozolima. We wrześniu 1905 dowodzona przez niego grupa bojowa dokonała nieudanego zamachu bombowego na pomnik na Woli, postawiony przez władze rosyjskie na pamiątkę bitwy o Warszawę w r. 1831. Wkrótce potem 4 X 1905 P. został aresztowany wraz z Medardem Downarowiczem i następnego dnia osadzony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej, skąd po roku przeniesiono go do więzienia mokotowskiego. Sądzony m. in. razem z M. Downarowiczem, wyrokiem Warszawskiego Wojskowego Sądu Okręgowego z 31 X 1906, został skazany na dwa lata katorgi. W marcu r. n. wysłany do Aleksandrowska pod Irkuckiem, zbiegł stamtąd jesienią z Downarowiczem i w styczniu 1908 przybył do Lwowa. We Lwowie kontynuował przerwane studia na Politechnice (Wydział Mechaniczny i Geodezja). Jako jeden z pierwszych wstąpił do utworzonego w r. 1908 Związku Walki Czynnej (był instruktorem-wykładowcą nauki o materiałach wybuchowych), a w r. 1910 – do «Strzelca». W t. r. uzyskał dyplom inżyniera i do wybuchu pierwszej wojny światowej pracował przy budowie dróg i mostów jako inżynier powiatowy w Kosowie.

Po wybuchu wojny w r. 1914 władze austriackie internowały P-ego, jako poddanego rosyjskiego, w obozie w Miszkolcu na Węgrzech. Zwolniony w październiku t. r., dzięki interwencji Ignacego Daszyńskiego, wyjechał do Krakowa i wstąpił do Legionów Polskich. Służył w 1 kompanii saperów (m. in. brał udział w bitwie pod Krzywopłotami), a potem w 1 p. artylerii. Z dn. 1 VII 1915 mianowano go podporucznikiem. W czasie tzw. kryzysu przysięgowego udało mu się uniknąć internowania. Udał się na Lubelszczyznę, gdzie przez pewien czas był kierownikiem młyna i działał w Polskiej Organizacji Wojskowej w rejonie Lublin–Krasnystaw. Potem osiadł w miejscowości Łuka Mołczańska (pow. jampolski), a następnie w Kosowie. Po śmierci żony i zapewnieniu dzieciom opieki rodziny w końcu 1919 r. wyjechał do Warszawy i został oficerem zawodowym żandarmerii WP. Awansowany do stopnia podpułkownika (ze starszeństwem z dn. 1 VI 1919), był zastępcą dowódcy I Dywizjonu Żandarmerii w Warszawie. Po zakończeniu działań wojennych w r. 1920 wystąpił z wojska i przez rok pracował jako geodeta w Łucku i Włodzimierzu Wołyńskim (w ramach akcji osadnictwa wojskowego na Wołyniu). W r. 1921 powrócił do służby w żandarmerii w Warszawie. W czasie przewrotu majowego 1926 r. dowodzony przez P-ego I Dywizjon Żandarmerii WP, jako pierwsza jednostka wojskowa, wystąpił po stronie Piłsudskiego, zajmując 12 V rano Dworzec Wschodni, na który przybył z Sulejówka Józef Piłsudski. Był od tego czasu jednym z najbardziej zaufanych oficerów, a dowodzony przezeń dywizjon stanowił ochronę siedziby Piłsudskiego w Belwederze. Po zaginięciu gen. Włodzimierza Zagórskiego w sierpniu 1927, m. in. właśnie P. prowadził śledztwo w tej sprawie. Z dn. 1 I 1929 został mianowany pułkownikiem i jeszcze w tym samym miesiącu przeniesiony służbowo na stanowisko zastępcy komendanta Wojskowego Instytutu Geograficznego. W marcu 1930 wyznaczony na komendanta miasta Lwowa, z dn. 31 III 1931 został na własną prośbę przeniesiony w stan spoczynku. Powrócił wówczas do Warszawy i objął posadę sekretarza generalnego w warszawskim przedstawicielstwie koncernu naftowego «Małopolska».

W drugiej połowie lat trzydziestych P. należał do czołowych przedstawicieli tzw. lewicy legionowej. Był jednym z inspiratorów rozłamu w Legionie Młodych, a następnie, obok Władysława Bociańskiego, jednym z przywódców utworzonego w wyniku rozłamu w r. 1937 Związku Lewicy Patriotycznej. Pod jego wpływem Związek zgłosił akces do Klubu Demokratycznego. Jednocześnie żywo uczestniczył w działalności, której rezultatem było powołanie w r. 1937 Klubów Demokratycznych. Wg wspomnień Januarego Grzędzińskiego właśnie P-ego należy uważać za twórcę pisma „Czarno na Białem” (wydawanego od czerwca t. r.); w jego mieszkaniu zapadła decyzja o powołaniu pisma i to on powierzył Grzędzińskiemu stanowisko redaktora naczelnego. W znacznym stopniu finansował także to pismo. Dn. 8 VIII 1937 w „Czarno na Białem” (nr 8) ukazał się głośny artykuł P-ego pt. Legiony a endecja, w którym zwracał uwagę na przeciwieństwa ideologii legionowej i endeckiej (w nawiązaniu do podejmowanych wówczas przez Obóz Zjednoczenia Narodowego prób częściowego zaakceptowania ideologii Narodowej Demokracji). Na konstytucyjnym zebraniu warszawskiego Klubu Demokratycznego 16 X t. r. wybrany został do Komisji Rewizyjnej. Obok Juliusza Dąbrowskiego reprezentował województwo warszawskie na I Zjeździe (Kongresie) Stronnictwa Demokratycznego (15–16 IV 1939 w Warszawie). Wybrano go wówczas do Rady Naczelnej, a wkrótce wszedł w skład Komisji Politycznej.

Po wybuchu drugiej wojny światowej we wrześniu 1939 P. usiłował wstąpić ochotniczo do WP, ale z powodu wieku nie przyjęto jego zgłoszenia. W czasie okupacji niemieckiej uczestniczył w pracach konspiracyjnego Stronnictwa Demokratycznego («Prostokąt»), utrzymywał też kontakty z działaczami Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość i zajmował się akcją pomocy dla rodzin osób aresztowanych. Po ukazaniu się w „Nowym Kurierze Warszawskim” artykułu o jego przedwojennej działalności ukrywał się pod nazwiskiem Mieczysława Kowalskiego. Kiedy otrzymał wiadomość o uwięzieniu syna Bohdana Juliusza w Mińsku Litewskim, zgłosił udział w planowanej akcji mającej na celu jego uwolnienie. Przed wyjazdem do Mińska został 16 IV 1943 (wg innych danych 27 III t. r.) aresztowany podczas łapanki w kawiarni «Melodia» na Placu Zbawiciela, pod nazwiskiem Piotr Kaczorowski. Rozpoznany i osadzony na Pawiaku, 24 VIII t. r. został wywieziony do Oświęcimia (nr obozowy 139 146), a stamtąd 24 VI 1944 do Buchenwaldu. W kwietniu 1945 w czasie ewakuacji więźniów tego obozu do Flossenburga, skrajnie wycieńczony, został uwolniony przez wojska amerykańskie. Jednak ciężki atak anginy pectoris spowodował jego śmierć 9 (?) V 1945 w szpitalu we Flossenburgu. Odznaczony był m. in. Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta, Krzyżem Niepodległości z Mieczami i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

W małżeństwie, zawartym w r. 1902, z Wiktorią z Olszewskich (1884–1919), studentką UJ, członkinią PPS i kolporterką literatury socjalistycznej, P. miał córkę Jadwigę Joannę (ur. 1904), zamężną Bronic, polonistkę, pracownika administracyjnego Rady Narodowej m. st. Warszawy, oraz synów: Zbigniewa Antoniego (ur. 1908), absolwenta Wyższej Szkoły Nauk Polityczno-Ekonomicznych, żołnierza II Korpusu WP gen. W. Andersa, skoczka spadochronowego, uczestnika ruchu oporu w Jugosławii, od r. 1945 przebywającego w Buenos Aires, Bohdana Juliusza (zob.) i Aleksego Konrada Zenona (ur. 1915), podporucznika, dowódcę plutonu 3 p. szwoleżerów w kampanii jesiennej 1939 r.

 

Łoza, Czy wiesz, kto to jest? Uzupełnienia, (fot., błędna data roczna ur. –1881); PSB, (Downarowicz Medard); Dziennik Personalny Min. Spraw Wojskowych, 1929 nr 1 s. 1, nr 3 s. 15, 1930 nr 8 s. 111, nr 17 s. 365; Lista starszeństwa oficerów Legionów Polskich, W. 1917; Rocznik oficerski, W. 1923, 1924, 1928; – Cieślikowski Z., Tajemnica śledztwa KO-1042/27, W. 1976; Domańska R., Pawiak. Więzienie gestapo. Kronika 1939–1944, W. 1978; Grzędziński J., Geneza Sekcji Młodych Klubów Demokratycznych, „Pokolenia” 1964 nr 1 s. 45, 47, 49, 54, 59, 60, 67; Jędrzejewicz W., Kronika życia Józefa Piłsudskiego 1867–1935, Londyn 1977 II; Księga Pamiątkowa PPS, s. 131; Malinowski-Pobóg W., Józef Piłsudski, W. 1935 II; Pawłowski I., Geneza i działalność Organizacji Spiskowo-Bojowej PPS 1904–1905, Wr. 1976; Radek S. A., Rewolucja w Warszawie 1904–1909, W. 1938 s. 99, 144, 419; Warszawa II Rzeczypospolitej 1918–1939, W. 1971 III 157, 158, 161, 172; – Grzędziński J., „Czarno na Białem” (1937–1939). Wspomnienia naczelnego redaktora, „Roczn. Hist. Czas. Pol.” T. 4: 1965 z. 1 s. 240, 241, 245, 249; Materiały do historii Klubów Demokratycznych i Stronnictwa Demokratycznego w latach 1937–1939, Wstęp i oprac. L. Chajn, Cz. I–II, W. 1964; – „Niepodległość” T. 4: 1931, T. 5: 1931–2, T. 9: 1934, T. 13: 1936, T. 19: 1939; – AGAD: Kanc. Gen. Gub. Warsz. 104474 I–II k. 34, 34v; Arch. CK Stronnictwa Demokratycznego: Downarowicz J., Kobyłecki A., Mieczysław Mak-Piątkowski, (mszp.); Arch. Wojsk. Inst. Hist.: rkp. III/22/5 k. 86–87; Centr. Arch. KC PZPR: Arch. PPS, 305/II–6 k. 34, 305/VI–63 k. 470–470v, 305/VII–31 (korespondencja P-ego z l. 1903–5); – Pismo Państwowego Muzeum Oświęcim–Brzezinka z 12 IV 19T9 w posiadaniu autora; – Informacje dzieci: Jadwigi Joanny Bronic i Aleksego Konrada Piątkowskiego.

Andrzej Krzysztof Kunert

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.