Biogram Postaci z tego okresu
 Ignacy Jan Paderewski      Ignacy Jan Paderewski

Ignacy Jan Paderewski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
Biogram naukowy jest dostępny wyłącznie w drukowanej wersji PSB. Zapraszamy do zapoznania się z innymi dostępnymi materiałami.
 
 
 

Nota biograficzna opracowana w ramach programu  NIEPODLEGŁA

Ignacy Paderewski (1860-1941), pianista, wirtuoz, kompozytor, polityk, przedstawiciel Komitetu Narodowego Polskiego w Stanach Zjednoczonych, prezydent rady ministrów i minister spraw zagranicznych, delegat Polski na konferencję pokojową w Paryżu, współinicjator opozycyjnego wobec rządów piłsudczyków tzw. Frontu Morges, podczas II wojny światowej przewodniczący Rady Narodowej RP.

Ignacy Paderewski urodził się 18 listopada 1860 roku w Kuryłówce na Podolu. Od najmłodszych lat przejawiał uzdolnienia muzyczne, które zaowocowały nauką w latach 1872-1878 w warszawskim Instytucie Muzycznym, gdzie studiował grę na fortepianie. Po ukończeniu szkoły został w niej zatrudniony jako wykładowca, a sam wciąż rozwijał swe umiejętności. Dotknięty tragedią rodzinną – śmiercią żony, Paderewski wyjechał w roku 1881 na Zachód, aby dalej się kształcić i doskonalić swój warsztat. Był i koncertował m.in. w Berlinie, Strasburgu, Paryżu oraz Londynie, ponadto komponował. Jego operę „Manru” wystawiono 14 lutego 1902 roku w słynnej Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Międzynarodowa sława uczyniła z niego ambasadora sprawy polskiej w świecie, z czego Paderewski zdawał sobie sprawę i coraz częściej fakt ten wykorzystywał.

W 1910 roku odsłonięto w Krakowie ufundowany przez Paderewskiego Pomnik Grunwaldzki autorstwa Antoniego Wiwulskiego. Podczas uroczystości, w których uczestniczyły tłumy Polaków ze wszystkich zaborów, pianista wygłosił mowę zawierającą wątek niesprawiedliwości rozbiorów i potrzeby powstania niepodległego państwa polskiego. Od tego momentu polityka nie przestawała już towarzyszyć Paderewskiemu. Podczas I wojny światowej zaangażował się wraz z Henrykiem Sienkiewiczem w działalność szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Jednak największe zasługi dla niepodległości Polski oddał na gruncie amerykańskim. Przebywając w Stanach Zjednoczonych i korzystając ze swej ogromnej popularności Paderewski lobbował za sprawą polską wśród tamtejszych decydentów, mając dostęp nawet do administracji prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. Być może to właśnie za jego sprawą w zaprezentowanych 8 stycznia 1918 roku „Czternastu punktach” Wilsona znalazł się postulat „stworzenia niepodległego państwa polskiego”. Od sierpnia 1917 roku Paderewski związał się z utworzonym w Lozannie przez Romana Dmowskiego Komitetem Narodowym Polskim, zostając jego przedstawicielem w USA.

Powrót do Polski Paderewskiego i jego pobyt w Poznaniu był jedną z przyczyn wybuchu 27 grudnia 1918 roku powstania wielkopolskiego, a jego współpraca z Józefem Piłsudskim i objęcie funkcji Prezydenta Rady Ministrów, dały możliwość porozumienia pomiędzy Naczelnikiem Państwa a Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu. Paderewski w swym rządzie pełnił również funkcję ministra spraw zagranicznych. Był też delegatem Polski na paryską konferencję pokojową, zakończoną podpisaniem traktatu wersalskiego. Od końca 1919 roku, gdy upadł jego rząd, Paderewski odsunął się od polityki, wracając do muzyki. Z czasem jednak stanął on wraz z gen. Władysławem Sikorskim na czele opozycyjnego wobec piłsudczyków tzw. Frontu Morges, którego nazwa pochodziła od szwajcarskiej posiadłości Paderewskiego. W czasie II wojny światowej myślano o Paderewskim jako o prezydencie Polski na uchodźstwie, ostatecznie jednak stanął na czele Rady Narodowej RP. Zmarł 29 czerwca 1941 roku.

Autor: dr Krzysztof Kloc

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Powiązane wideo

 
Polska Kronika Filmowa  nr 29 z 15 lipca 1992 r.     158 wyświetleń
 

Kalendarium

1860

18 listopada

przychodzi na świat w Kuryłówce na Podolu.
1861

umiera jego matka, a jego opiekunem stał się ojciec – uczestnik powstania styczniowego, który za udział w nim trafił na rok do więzienia, a następnie zarabiał na życie jako administrator majątku na Podolu.
1872

rozpoczyna studia w Instytucie Muzycznym w Warszawie. 
1876

odbywa podróż koncertową po prowincjonalnych miasta północnej Polski i Rosji.
1878

po ukończeniu Instytutu Muzycznego w Warszawie, podejmuje w nim pracę jako nauczyciel fortepianu.
1881

umiera jego mloda żona (która pozostawiła go z kalekim kilkumiesięcznym synem Alfredem). Wyjeżdża na dalsze studia kompozytorskie do Berlina.
1884

występuje wspólnie z Heleną Modrzejewską w Krakowie, zdobywając środki na studia pianistyczne u Teodora Leszetyckiego w Wiedniu.
1885

zostaje profesorem konserwatorium w Strasburgu.
1888

jego występ w Paryżu zostaje entuzjastycznie przyjęty, co otwiera jego światową karierę.
1890

debiutuje w Londynie. 
1891

wyrusza w pierwsze tournée po Stanach Zjednoczonych. 
1897

osiada na stałe w Morges w Szwajcarii
1899

żeni się z Heleną Marią Górską z domu Rosen, polską działaczką społeczną.
1908

na jego zlecenie rzeźbiarz Antoni Wiwulski rozpoczyna pracę nad pomnikiem  upamiętniającym zwycięstwo wojsk polskich w bitwie pod Grunwaldem.
1910

odsłania w obecności ponad 100 tysięcy ludzi ufundowany przez siebie Pomnik Grunwaldzki w Krakowie.
1915

zakłada w Vevey wraz z Henrykiem Sienkiewiczem w Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.

wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował swą działalność na rzecz Polski - przed każdym ze swoich występów przemawiał na temat postulowanej przez niego niepodległości Polski (organizując ponad 300 wieców i spotkań połączonych z koncertami).
1917

Styczeń

spotyka się z prezydentem USA Wilsonem i składa mu memoriał o Polsce i potrzebie jej odbudowy (zawierający m.in. koncepcję Stanów Zjednoczonych Polski).

Sierpień

zostaje przedstawicielem Komitetu Narodowego Polskiego w USA.
1918

26 grudnia

przybywa do Poznania, co staje się przyczyną wybuchu powstania wielkopolskiego.  
1919

19 stycznia

obejmuje funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych.

jest delegatem Polski na konferencję pokojową w Paryżu, podczas której dąży do przyłączenia do Polski Śląska, Gdańska, Warmii i Mazur.

28 czerwca

podpisuje w Wersalu traktat pokojowy z Niemcami.

Luty

sejm ustawodawczy powierza mu dalsze pełnienie funkcji Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza.

9 grudnia

podaje się do dymisji z funkcji premiera i ministra spraw zagranicznych.
1920

25 kwietnia

zarządza wyprawę na Kijów.

zostaje delegatem Polski w Lidze Narodów.
1922

wyjeżdża ponownie do USA, gdzie wznawia koncertowanie. 
1932

na jego występ w Madison Square Garden przybywa rekordowa liczba  16 tysięcy osób.
1936

jest współzałożycielem antysanacyjnego Frontu Morges
1937

Wrzesień

postuluje ogłoszenie amnestii, powołanie rządu zaufania narodowego i przeprowadzenia demokratycznych wyborów parlamentarnych.
1939

Jesień

po wybuchu II wojny światowej wchodzi w skład władz polskich na uchodźstwie. (Naziści niemieccy umieścili na liście wrogów III Rzeszy w tzw. Czarnej Księdze).
1940

zostaje przewodniczącym Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, która stanowiła substytut Sejmu na emigracji.

Wrzesień

udał się raz jeszcze do USA, by działać na rzecz Polski, mimo pogarszającego się stanu zdrowia. Spowodował między innymi uzyskanie przez rząd Sikorskiego kredytów na uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
1941

29 czerwca

umiera w Nowym Jorku na zapalenie płuc (sekcja zwłok wykazała, że cierpiał też na raka jelita grubego, który dał przerzuty do płuc).  Został pochowany na cmentarzu Arlington w Waszyngtonie.
1992

29 czerwca

jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w krypcie archikatedry św. Jana w Warszawie.
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Postaci powiązane

  więcej  
 

Postaci z tego okresu

 

Adam Pajgert

1829-11-21 - 1872-07-21
poeta
 

Kazimierz Fabrycy

1888-03-07 - 1958-07-18
generał dywizji WP
 

Michał Butkiewicz

1886-09-29 - 1974-10-04
minister komunikacji
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.